Vasaras skola
"Cilvēktiesības un to īstenošana: Eiropas un Baltijas valstu pieredze"


Rīga, 2001.gada 30. jūlijs - 8. augusts


Laikā no 2001.gada 30.jūlija līdz 8.augustam Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes Cilvēktiesību institūts rīkoja otro vasaras skolu "Cilvēktiesības un to īstenošana: Eiropas un Baltijas valstu pieredze". Dalībnieki pārstāvēja astoņas valstis - Lietuvu, Igauniju, Krieviju, Moldovu, Armēniju, Azerbaidžānu, Ukrainu un Latviju, kā arī plašu juridisko profesiju klāstu - dalībnieku svidū bija prokuratūras darbinieki, ārlietu un tieslietu ministriju ierēdņi, ombuda institūciju pārstāvji, nevalstisko organizāciju pārstāvji, augstskolu pasniedzēji un studenti.

Pusotras nedēļas laikā vasaras skolas dalībnieki tika iepazīstināti ar cilvēktiesību pamatjautājumu tiesiskajiem aspektiem - starptautiskajiem standartiem un to īstenošanas mehānismiem, īpaši Eiropas Padomes ietvaros, Apvienoto Nāciju cilvēktiesību standartiem, Eiropas Cilvēktiesību tiesas, Eiropas Savienības un Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas darbību, problēmām ekonomisko un sociālo, kā arī minoritāšu tiesību jomā.

Lekcijas un seminārus vadīja Latvijas speciālisti - Mārtiņš Mits, Cilvēktiesību institūta direktora p.i., Kristīne Krūma, Latvijas Universitātes un Rīgas Juridiskās augstskolas lektore, Ineta Ziemele, Eiropas Padomes programmmu padomniece, kā arī Lundas universitātes profesors, Zviedrijas Cilvēktiesību institūta direktors Gudmundurs Alfredsons un Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas pārstāvji.

Vasaras skolas laikā tās dalībnieki iepazinās ar dažādu Latvijas valsts un nevalstisko organizāciju darbu, apmeklējot Saeimu, Satversmes tiesu, Valsts cilvēktiesību biroju, Cilvēktiesību un etnisko studiju centru. Vasaras skolas dalībnieki atzina, ka Latvija daudzās jomās ir paveikusi lielu darbu un apsteigusi citas valstis.

Vasaras skolas novērtējuma anketas, kuras vasaras skolas dalībnieki aizpildīja pēc kursa beigām, pierādīja, ka kurss ir interesants un noderīgs. Tika saņemti ierosinājumi vērst vairāk uzmanību uz prakstiskām nodarbībām, kā arī palielināt vasaras skolas dalībnieku skaitu.

Tas, ka uz septiņpadsmit vasaras skolas dalībnieku vietām tika saņemts vairāk nekā simts pieteikumu, liecina, ka cilvēktiesību jautājumi aizvien vairāk ieņem tiem atbilstīgo vietu valsts institūciju un tiesību normu piemērotāju darba kārtībā, un ka Latvijas cilvēktiesību speciālistu uzkrātā pieredze ir noderīga ne tikai Latvijas juristiem vien.

Atbalstu vasaras skolas organizēšanā sniedza Eiropas Padome, Obu Akadēmijas Cilvēktiesību institūts (Somija) un Latvijas Universitāte.